(83) 344 03 69

Bajkoterapia w naszej Szkole 

„Słuchajcie, urwipołcie, brzdące, basałyki,
Z których każdy z majtasów zbyt krótkich wyrasta.
Dosyć cukrów i słodyczy, precz wszystkie pierniki,
Pod choinką ma tylko książka być i basta.” – Kornel Makuszyński

Od trzech miesięcy w naszej szkole odbywają się zajęcia z Bajkoterapii, w których uczestniczą uczniowie klas młodszych. Podczas spotkań pracujemy z tekstami bajek, fragmentami książek i opowiadaniami, które bawią, uczą i wychowują. Zajęcia zachęcają dzieci do czytania, ukazują im wiele odsłon książki, której treści można pochłaniać w różnej formie i w różnych miejscach. Pracujemy na tekstach czytanych na żywo, klasycznych słuchowiskach, audiobookach a także na bajkach z obrazem. Uczniowie podczas zabawy rozwiązują zadania w kartach pracy, wykonują ćwiczenia oddechowe, integrują się i relaksują między swoimi obowiązkami a wszystko to przeplata się treścią z morałem.

Głównym celem zajęć jest budowanie dobrego samopoczucia dzieci, ich pozytywnego myślenia, uczenie się dzielenia radością i życzliwością. Prezentowane opowiadania budzą ciekawość i uruchamiają wyobraźnię uczniów. Pomagają rozwinąć inteligencję emocjonalną, uporządkować uczucia, emocje i łagodzą sytuacje stresujące, które dzieci napotykają na co dzień. Pokazują wzorce dobrego postępowania i sposoby rozwiązywania problemów. Bardzo ważnym elementem zajęć jest to, że dzieci wyrażają swobodnie swoje zdanie. Opowiadają o swoich doświadczeniach, dzielą się opiniami i wspólnie szukają sposobów rozwiązywania sytuacji trudnych. Uczą się współpracy, wzajemnego poszanowania różnorodności myślenia i tego, że ich zdanie na dany temat jest ważne a czasem warto je także troszkę zmodyfikować.

Jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” a wspólne omawianie przeczytanych treści jest bardzo atrakcyjną formą nauki i rozrywki.

 Zapraszamy - zawsze można do nas dołączyć.