(83) 344 03 69

Wizyta w Muzeum Południowego Podlasia

28 maja uczniowie klasy II B odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia.  Po przekroczeniu bramy wjazdowej, przez którą dziś wchodzi się do muzeum, przenieśliśmy się w czasie.

Pierwsza ekspozycja archeologiczna ukazała nam najstarszy i najdłuższy odcinek dziejów obejmujący prawie 100 tysięcy lat. Na wszystkich duże wrażenie wywarł widok kości mamuta odkrytych na terenie Południowego Podlasia oraz jego ząb. Oglądając archeologiczne skarby podziwialiśmy przedmioty wykonane z krzemienia, z brązu, ze srebra. Widzieliśmy rekonstrukcje słowiańskiej chaty, wraz z jej mieszkańcami oraz makietę wczesnośredniowiecznego grodziska.

Kolejna ekspozycja wprowadziła nas w historię naszego miasta i jego pierwszych właścicieli. Poznaliśmy zarówno Radziwiłłów jak i wielu innych ważnych dobrodziejów Białej Książęcej. Wystawa przedstawia również współczesne dzieje miasta.

Muzeum zaprezentowało nam bardzo bogaty zbiór ikon, jeden z najliczniejszych w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, dlaczego na kilku ikonach Matka Boska ma trzy dłonie.  Na następnej wystawie prezentowane były obrazy Bazylego Albiczuka, ukazujące piękno natury. Uczniowie wyjątkowo dojrzale zareagowali też na „Tryptyk Modlitwa” - olejne obrazy Stanisława Baja. Trafnie stwierdzili, że obrazy ukazują starszą, modlącą się kobietę. Na pytanie z czym kojarzy im się starość, stwierdzili, że z mądrością i doświadczeniem.

Mieliśmy także możliwość poznania szczegółów kultury ludowej Południowego Podlasia. Zobaczyliśmy wnętrze starej chaty, plecione kosze, gliniane naczynia, kolorowe pisanki i naturalne, pięknie zdobione tkaniny.

Spacerkiem przez ogród włoski będący częścią miejskiego parku, doszliśmy do oficyny zachodniej muzeum na kolejną wystawę „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Poznaliśmy metody ręcznego wytwarzania papieru zapoczątkowane w Chinach w roku 105 n.e. Końcowym punktem programu naszej wycieczki, były warsztaty z własnoręcznego czerpania papieru. Każdy z nas, specjalnym sitem, nabierał masę papierniczą tworząc w ten sposób swoją własną kartkę papieru. Na środku sita, umieszczony był wizerunek świętego Piotra, który po odciśnięciu na naszych kartkach stawał się znakiem wodnym – filigranem. Muzeum Południowego Podlasia zachwyciło nas bogactwem swoich zbiorów.