(83) 344 03 69

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, na pamiątkę demonstracji, która miała miejsce w Dhace w Bangladeszu właśnie tego dnia - 21 lutego 1952 roku. W pokojowym marszu młodzi ludzie domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Niestety akcja zakończyła się śmiercią pięciu studentów. Data ma upamiętniać przywołane wydarzenia, ale obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

Nasza historia także pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców by mówić, pisać, nauczać a nawet modlić się w języku ojczystym.

W naszej szkole - w poniedziałek 22 lutego, a także w kolejnych dniach - świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na edukacji polonistycznej czytaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, graliśmy w gry językowe. Inne lekcje również upłynęły w atmosferze zabaw językowych, które dostarczały wielu emocji. Dzięki tym zajęciom poczuliśmy dumę z bogactwa i różnorodności naszego języka.

W każdej klasie (1-3) został również przeprowadzony konkurs, którego celem było zwiększenie świadomość językowej naszych uczniów, zmuszenie ich do refleksji nad poprawnością wypowiadanych każdego dnia zdań (przymierzyłem troje par spodni czy trzy pary spodni; zjadłem jeden kotlet czy jednego kotleta itp.). Taki konkurs to doskonała okazja, by promować poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale też każdego dnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy konkursu - drobne upominki. Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca.